لوله استیل چیست

لوله استیل چیست؟

لوله استیل چیست لوله استیل نوعی فولاد توخالی و طولی است، بخش فولادی اقتصادی به شکل گرد است.لوله و لوله استیل به طور گسترده ای در صنایع نفت، صنایع شیمیایی، پزشکی، غذایی، صنایع سبک، تجهیزات و دستگاه ها و قطعات ساختاری و غیره استفاده می شود.آن را در قطعات تجهیزات و پروژه های ساختاری استفاده می شود. همچنین برای تولید انواع سلاح های معمولی، بشکه، گلوله و غیره استفاده می شود. این نوع لوله ها به دو دسته تقسیم می شوند: لوله های بدون درز استیل و لوله های جوشی استیل. با توجه به فرآیند تولید می توان به انواع اصلی زیر تقسیم کرد: لوله استیل نورد گرم، اکستروژن، سرد-دایره، شش ضلعی، مثلث متساوی الاضلاع، هشت ضلعی و سایر لوله استیل با شکل خاص.
Octal لوله و لوله استیل فوق العاده آستنیتی را در استانداردها و درجه های مختلف مواد ارائه می دهد.
توضیح استانداردهای رایج
ASTM A312
ASTM A213
ASTM A269
ASTM A789/ASME SA789
ASTM A790/ASME SA790
ASME SB 677

ASTM A312 – برای دمای بالا و خورنده عمومی

مشخصات استاندارد A312 برای لوله استیل آستنیتی بدون درز، جوشکاری شده و سرد کار سنگین لوله و لوله استیل به طور گسترده در مخزن ذخیره اسید سولفوریک در صنایع کود فسفات استفاده می شود کارخانه اسید فسفریک راکتور فلوروسیلیسیک / اسید کریستالایزر کلرات در تولید کود; سیستم تهویه در کارخانه داروسازی; فیلتر بازیابی حلال، کندانسور، خط لوله؛ تجهیزات سفید کننده و فیلتر در صنعت خمیر و کاغذ خطوط لوله و سیستم جمع آوری آب در سکوهای دریایی؛ تقطیر فلاش چند مرحله ای، نمک زدایی چند اثر با دمای پایین.کندانسور آب دریا برای نیروگاه و غیره.

ترکیب شیمیایی برای ASTM A312 TP304 و TP316

لوله استیل چیست

ویژگی های مکانیکی

روشهای عملیات حرارتی

تحمل مجاز در ضخامت دیوار در A312

جایی که:
t = ضخامت اسمی دیوار
D = قطر خارجی سفارشی

لوله استیل  A213 برای دیگ بخار، مبدل حرارتی
A213 فولاد کربن آهنی بدون درز و لوله استیل آلیاژ آستنیتی را پوشش می دهد که برای دیگ بخار، سوپر هیتر و لوله های فولادی مبدل حرارتی اعمال می شود.

A269 – لوله استیل استفاده عمومی
A269 لوله استیل را برای کاربرد معمولی بدون درز و جوش می پوشاند.

ASME SB 677 – مقاومت بسیار خورنده

مشخصات ASME SB 677 UNS N08904 (904L)، UNS N08925، UNS N08926 (آلیاژ 926)، لوله فولادی و لوله فولادی بدون درز، با کشش سرد و گرم را برای خدمات بسیار خورنده پوشش می دهد. این استاندارد شامل مواد فولاد کربنی و فولاد آلیاژی فریتی و لوله ها و لوله استیل آستنیتی، لوله و لوله بدون درز آلیاژی مولیبدن 6٪ است.

ASTM A789 – لوله ضد زنگ دوبلکس

A789/ASME SA789 لوله استیل فریتی/آستنیتی بدون درز و جوش داده شده را برای خدمات عمومی پوشش می دهد.این استاندارد همچنین برای مواد لوله استیل دوبلکس اعمال می شود.تمام لوله های این استاندارد باید با شرایط عملیات حرارتی مطابق با دمای مشخص شده و شرایط خاموشی ارائه شوند.هنگامی که عملیات حرارتی نهایی در یک کوره پیوسته است، یا زمانی که شرایط عملیات حرارتی مستقیماً با کوئنچ پس از شکل‌دهی گرم به دست می‌آید، تعداد لوله‌های هم اندازه و از همان مقدار حرارتی باید از اندازه‌های تعیین شده لوله‌ها تعیین شود.

ASTM A790 – مقاومت خوب در برابر ترک خوردگی تنشی

A790/ASME SA 790 مشخصات استاندارد برای لوله استیل فریتی/آستنیتی بدون درز و جوش داده شده است. از جمله مواد لوله فولادی ضد زنگ دوبلکس. مشخصات استاندارد عمدتاً لوله های فولادی فریتی/آستنیتی جوش بدون درز و طولی را پوشش می دهد که برای خدمات خورنده عمومی استفاده می شود، با تاکید ویژه بر مقاومت در برابر ترک خوردگی ناشی از تنش. این نوع لوله باید با فرآیند جوشکاری بدون درز یا خودکار، بدون افزودن فلز پرکننده در فرآیندهای جوشکاری تولید شود. تجزیه و تحلیل حرارتی باید برای تعیین درصد عناصر شیمیایی مشخص شده انجام شود. تست کشش، تست سخت شدن، تست مسطح، آزمایش هیدرواستاتیک و آزمایش غیر مخرب باید مطابق با الزامات مشخص شده انجام شود.

اندازه و درجه لوله و لوله استیل

محدوده عرضه هشتگانه برای لوله و لوله فولادی ضد زنگ:
استانداردها: ASTM A321، ASTM A213، ASTM A269، ASME SB 677
استانداردهای لوله فولادی ضد زنگ دوبلکس: ASTM A789/ ASME SA 789. ASTM A790/ ASME SA 790
جنس: AISI 304، 304L، 316، 316L
قطر بیرونی: 5.8 – 508 میلی متر،
ضخامت دیوار: 0.3 – 50 میلی متر

انواع و فرآیندهای تولید

لوله استیل چیست

1. فرآیندهای بدون درز نورد گرم
شمش لوله گرد ← گرمایش ← سوراخ ← نورد سه رول شیار، نورد مداوم یا اکستروژن ← لوله خاموش ← اندازه گیری (یا کاهش قطر) ← خنک کننده ← بیلت → صاف کردن → تست فشار آب (یا تشخیص عیب) → علامت گذاری → ذخیره سازی
2. فرآیندهای نورد سرد بدون درز (کشش سرد).
بیلت لوله گرد ← گرمایش ← سوراخ ← سر ← بازپخت ← ترشی ← روغن (مس) ← کشش چند گذر (نورد سرد)

→ بیلت → عملیات حرارتی → صاف کردن → آزمایش فشار آب → علامت گذاری → ذخیره سازی
3. فرآیندهای جوشکاری طولی (جوشکاری درز مستقیم).
از جمله ERW، EFW.

مقاومت در برابر خوردگی لوله و لوله استیل

عملکرد مقاومت در برابر خوردگی ویژگی کلیدی برای لوله استیل است.انواع متداول فولاد شامل فولاد فریتی و مارتنزیتی است که عمدتاً با افزودن کروم ساخته می‌شوند و از طریق عملیات حرارتی یا برای بازپخت تولید می‌شوند.محصولات لوله استیل آستنیتی وجود دارند که غنی از کروم و نیکل هستند و در مقایسه با مواد مارتنزیتی یا فریتی در شرایط مشابه، مقاومت بهتری دارند.

انواع متداول لوله استیل

همانطور که لوله استیل در صنایع و کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، انواع رایج لوله های لوله استیل چیست. در زیر آمده است:

• لوله استیل در استفاده با فشار بالا
• لوله های بهداشتی
• استفاده مکانیکی
• لوله استیل برای ساختار و ساخت و ساز
• لوله استیل بویلر، مبدل حرارتی
• لوله هواپیما
• صنایع نفت و گاز، فرآیند کراکینگ نفت، پوشش و لوله
• برای خطوط لوله، انتقال مایع

لوله استیل برای فشار بالا

به طور کلی با استفاده از کروم جامد یا ترکیبی از نیکل و کروم، از جمله در لوله استیل بدون درز و جوش داده شده تولید می شود. مانند لوله های جوش داده شده با همجوشی الکتریکی (ERW) که در استفاده با فشار بالا کاربرد پیدا می کنند.قیمت لوله استیل با قطر بزرگ (به صورت جوشی و بدون درز) در صورت خوردگی در کاربردهای با دمای بالا.

لوله بهداشتی استیل

لوله های بهداشتی معمولا در مواد ضد زنگ و استانداردهای ذکر شده ASTM A270 می باشد. در صورت تماس مستقیم لوله یا لوله با محصولات حساس مانند غذا، آب یا نوشیدنی، همان چیزی است که ما آن را لوله بهداشتی می نامیم. در این شرایط، لوله های بهداشتی عملکرد خوبی از نظر مقاومت در برابر خوردگی، بدون کدر شدن و تمیز کردن آسان دارند.

بر اساس کاربرد، سطوح مختلف تلرانس (قطر و ضخامت) باید مانند ASTM A270 اعمال شود.

لوله استیل برای استفاده مکانیکی

هنگامی که استفاده در سیلندرها، یاتاقان ها یا سایر قطعات توخالی است، برای اهداف مکانیکی استفاده می شود. لوله ای که در دسترس است را می توان به راحتی دستکاری کرد و باعث ایجاد طیف گسترده ای از اشکال مقطعی یا حتی اشکال گرد یا آنهایی که باید در سطح مقطع قرار گیرند، می شود. در مورد لوله های مکانیکی کاربرد گسترده ای پیدا می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *