لوله استیل چگونه ساخته می شود

لوله های استیل چگونه ساخته می شوند 

لوله استیل چگونه ساخته می شود لوله های استیل اغلب در کاربردهایی استفاده می شوند که به مزایای مواد استیل نیاز دارند – نگهداری کم، مقاومت در برابر خوردگی و تطبیق پذیری. لوله‌ها می‌توانند اهداف زیادی در صنایع مختلف داشته باشند، با دو نوع اصلی لوله استیل: جوشی و بدون درز. فرآیند تولید و تفاوت های اصلی این نوع لوله های استیل را پوشش می دهد.

ساخت لوله استیل

لوله استیل چگونه ساخته می شود مواد اولیه به شکل لوله بدون درز گرم اکسترود شده شروع می شود، که سپس به صورت سرد کاهش می یابد و از طریق کاهنده های لوله به شکل مستقیم و طولانی پردازش می شود. کاهش سرما موثرترین روش تولید برای لوله های طولانی تر است.لوله های نورد شده به طول های مورد نیاز بریده می شوند و برای حذف زباله ها در آماده سازی برای عملیات حرارتی تمیز می شوند، که برای حذف هر گونه تنشی که ممکن است در طول فرآیند شکل گیری یا جوشکاری ایجاد شود اعمال می شود.

عملیات حرارتی مختلفی را می توان برای تولید لوله استفاده کرد، به ویژه آنیلینگ – این امر ساختار فلز را بهبود می بخشد و آن را برای استفاده در کاربردها انعطاف پذیرتر می کند.

لوله استیل درزدار

لوله استیل چگونه ساخته می شود

لوله های استیل درزدار به صورت کویل در اختیار سازنده قرار می گیرد که سپس برای بهبود سطح، حذف مواد زائد یا هرگونه تغییر مورد نیاز در محصول نهایی پردازش می شود. هنگامی که پردازش اولیه کامل شد، سیم پیچ از طریق غلتک ها عبور می کند تا شکل را تشکیل دهد و برای جوشکاری آماده شود.

لوله های جوش داده شده می توانند گرم یا سرد باشند و نتایج نهایی بسته به نحوه آماده سازی آن متفاوت خواهد بود – به عنوان مثال، استیل با فرم سرد دارای روکش صاف تر و تحمل نزدیک تری نسبت به فولاد زنگ نزن گرم است. گفته می شود، صرف نظر از اینکه چگونه شکل گرفته است، فرآیند جوشکاری یکسان خواهد بود. مراحل به شرح زیر است:

کویل ها به عرض های خاصی برای کاربرد جدا می شوند
فرآیندهای شکل دهی اعمال می شود
برای آب بندی درزهای هر لوله از رول های جوشکاری استفاده می شود
تهویه مهره جوش پس از اتمام جوش شروع می شود
در صورت نیاز (معمولاً برای لوله‌های دیواره ضخیم‌تر)، می‌توان از جوش رول کردن استفاده کرد
اندازه لوله ها به گونه ای است که ابعاد مورد نیاز را برآورده کند
برای ایجاد طول نهایی برش داده می شود – روش های معمول برش شامل برش برشی و برش ساینده است

لوله بدون درز استیل 

لوله استیل چگونه ساخته می شود.

لوله های  بدون درز را می توان با استفاده از روش های مختلفی از جمله سوراخ کردن، سوراخ کردن با تفنگ یا اکستروژن تولید کرد.

سوراخ کردن: از یک میله فلزی به عنوان ماده پایه خود استفاده می کند که با سوراخ سوراخ می شود، سپس گرم می شود و به شکل لوله در می آید.

حفاری تفنگی: این روش بهترین لوله‌ها را تولید می‌کند که معمولاً از لوله‌های تولید شده با وسایل دیگر بهتر عمل می‌کند. لازم است یک میله فلزی گرد در یک مته فلوت مستقیم قرار داده شود.

اکستروژن: یک میله فولادی به یک لوله وارد می شود و از طریق یک قالب کار می کند که هم موثر و هم کارآمد است، اگرچه این فرآیند نسبت به دو روش لوله سازی دیگر نیاز به آماده سازی بیشتری دارد.

در برخی موارد، اگر لوله دارای ترکیب کمیاب‌تر یا ابعاد منحصر به فرد باشد، می‌توان از شکل‌دهی سرد استفاده کرد – این روش‌ها شامل کشیدن سرد و راه‌اندازی سرد است.

طراحی سرد: شامل استفاده از قالب برای تغییر شکل کلی لوله است.

هر دوی این فرآیندهای شکل‌دهی سرد معمولاً هنگام تولید لوله‌های فولادی ضروری نیستند، اما در صورت نیاز به کاربردهای خاص، روش‌های شکل‌دهی سرد استاندارد ترجیحی هستند.

برنامه های کاربردی برای لوله های استیل

همانطور که قبلا ذکر شد، استفاده از استیل برای کاربردهای شما مزایای زیادی دارد. تطبیق پذیری و مقاومت بسیار بالای این ماده در برابر خوردگی دشوار است، به همین دلیل است که صنایع زیادی از آن استفاده می کنند، از جمله اما نه محدود به:

هوافضا
ساخت و ساز معماری – نیمه سازه
لوله های معماری – زینتی
صنعت فرآیندهای شیمیایی
دفاع
LNG (گاز طبیعی مایع)
معدن و مواد معدنی
قدرت هسته ای
نفت و گاز
کشتی سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *